24 Ocak 2010 Pazar

RASYONEL SAYILARDA TOPLAMA ÇIKARMA İŞLEMLERİ işlemler

Konu:Rasyonel sayılarla işlemler – Rasyonel Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemleri
Tam sayılarda toplama ve çıkarma işlemini bilen bir öğrenci için rasyonel sayılarda toplama ve çıkarma işlemi çok basit bir konu olacaktır.
iki rasyonel sayı verildiğinde geçen sene öğrendiğimiz kesirlerde toplama ve çıakrma işleminin kurallarını uygulayacağız. http://odevlerr.blogspot.com

Örneğin;
4-2=2
5+3=8
derken birden karşımıza negatif tam sayıların da olduğu işlemler çıktı ve
-4-2=-6
-5+3=-2 gibi sonuçları gördük.http://odevlerr.blogspot.com ödev - türkçe - matematik - ödevler - turkce - bilgisayar - megep - sınıf - ders ödevler - ders not Kesirlerde de paydaları eşitledik, payları topladık veya çıkardık, paydalar ise sabit kaldı.
Şimdi bunların ikisini birarada kullanacağız ...

yukarıda iki rasyonel sayı ile ilgili işlemler verilmiş.
aradaki işlem toplama işlemi ve paydaların aynı olması gerektiği için eşitledik paydayı.
Payda eşitlendikten sonra payda ile işimiz bitti ve paya bakıyoruz.
Artık tam sayılarda toplama ve çıkarma işleminin özelliğini kullanabiliri.
-3+2 nin sonucunun -1 e eşit olduğunu biliyoruz ve pay kısmına -1 yazıyoruz.
Sonuç -1/6 olarak bulundu .
Aradaki işlem toplama da olsa, çıkarma da olsa aynı mantığı kullanıyoruz. http://odevlerr.blogspot.com 
http://odevlerr.blogspot.com ödev - türkçe - matematik - ödevler - turkce - bilgisayar - megep - sınıf - ders ödevler - ders not Soru: Rasyonel sayılar tam sayılı kesir şeklindeyse veya ondalık sayı şeklineyse nasıl sonuca gideriz?
Cevap: Tam sayılı kesirleri bileşik kesre çevirirsek hiçbir zaman hata yapmayız.
Aynı şekilde, sayılardan biri ondalık sayı, diğeri rasyonel sayı ise; ya ikisini de rasyonel sayıya çevirin, ya da ikisini de ondalık sayıya çevirin.
http://odevlerr.blogspot.com ödev - türkçe - matematik - ödevler - turkce - bilgisayar - megep - sınıf - ders ödevler - ders not Not: Rasyonel sayılarda toplama işleminde değişme ve birleşme özelliği vardır.
Çünkü sayıların yeri değişse de sonuç değişmez buna değişme özelliği denir. http://odevlerr.blogspot.com/
Sayıları değişik sırayla toplasak da sonuç değişmez bu da birleşme özelliğine örnektir.

__________________________________
___________ETİKETLER_____________
__________________________________rasyonel sayılarda çıkarma işlemi, rasyonel sayılarda dört işlem, rasyonel sayılarda toplama işlemi, rasyonel sayılarla ilgili testler , rasyonel sayılarla toplama çıkarma işlemler , rasyonel sayılarla toplama çıkarma işlemleri , rasyonel sayılarla toplama çıkarma işlemi , rasyonel sayilar , matematik toplama , toplama çıkarma , rasyonel sayılarla işlemler , rasyonel sayılarda toplama çıkarma işlemi , rasyonel sayılarda toplama çıkarma işlemleri , rasyonel sayılarla dört işlem , kareköklü sayılarda toplama çıkarma işlemi , tam sayılarda toplama çıkarma işlemi , toplama çıkarma işlemi , rasyonel sayılarda toplama işlemi , rasyonel sayılarda çıkarma işlemi , rasyonel sayıların , rasyonel sayılarda toplama ve çıkarma işlemi , örnek sorular

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder